Intensywne rolnictwo przemysłowe powoduje erozję gleby – pomimo coraz nowocześniejszych metod nasza żywność jest nie tylko mało odżywcza, ale też trująca. Z kolei organiczne warzywniki przydomowe wymagają od właścicieli wiele pracy, inwestycji w narzędzia i ciągłej troski – dlatego stosunkowo niewiele osób się na nie decyduje. Ale jest ratunek: metoda ogrodnicza wzorująca się na naturze, w pełni organiczna, wymagająca tylko 10-20% pracy w porównaniu do tradycyjnego ogrodu i oferująca plony najwyższej jakości.
Zapraszamy na szkolenie pn.: Ogród „Back to Eden”
Dlaczego warto wziąć udział?
Uczestnicy poznają nowoczesną, ekologiczną metodę ogrodniczą, dzięki której przy minimalnym nakładzie pracy i nawet na niewielkim skrawku ziemi będą w stanie pozyskać większość potrzebnej żywności, i będzie to żywność dostępna przez cały rok, świeża, o najwyższych walorach smakowych i zdrowotnych.
W programie szkolenia:
1. Prezentacja filmu Back to Eden
2. „Ziemia potrzebuje skóry” – zalety ściółkowania, rodzaje ściółki i ich cechy, do czego stosować, jak je pozyskać, jakich błędów nie popełniać.
3. Jak założyć rajski ogród (back to eden) w naszych warunkach:
- kiedy zakładać ogród Back to Eden?
- gdzie, jak pozyskać ziemię (teren) pod ogród Back to Eden?
- potrzebne materiały – jak je pozyskać w województwie lubelskim?
- jak przygotować glebę?
- w jaki sposób siać w ściółce?
- w jaki sposób nawozić ogród? (kompostowanie, pozyskanie gnoju, inne nawozy naturalne)
- jak walczyć ze szkodnikami i chwastami?
- ile czasu należy przewidzieć na „obsługę” ogrodu w ciągu roku?
4. Sesja pytań i odpowiedzi
Prowadzący: Paweł Czuba
Termin i miejsce szkolenia:
- 30 października 2019 r. (środa) w godzinach 15.00 – 20.00
- Miejskie Centrum Kultury w Piaskach (sala klubowa)
Na szkolenie zapraszamy zainteresowanych mieszkańców obszaru LGD „Dolina Giełczwi”, tj. gmin: Mełgiew, Milejów, Piaski, Rybczewice i Trawniki.
Wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy (do pobrania poniżej) należy przesłać na adres e-mailowy organizatora (biuro@dolinagielczwi.org) lub dostarczyć w każdy inny skuteczny sposób do biura LGD (Piaski, ul. Lubelska 80, pokój nr 11) najpóźniej do dnia 25 października 2019 r.
Uwaga!
Szkolenie odbędzie się pod warunkiem zebrania minimalnej liczby uczestników.