Z radością informujemy, że w dniu 25 listopada 2024 r. Pani Prezes Stowarzyszenia LGD „Dolina Giełczwi” Katarzyna Adamiak podpisała umowę o dofinansowanie projektu pn. „Wsparcie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem w gminach powiatu lubelskiego i świdnickiego”. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działanie 8.8 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, Priorytet VIII Zwiększanie spójności społecznej. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Gminą Piaski oraz Gminą Jabłonna w okresie od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2027 r.
Głównym celem projektu jest wsparcie integracji społecznej 210 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym dzieci i osób najbardziej potrzebujących. Realizowane będą m.in. usługi wspierające i interwencyjne dla rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, rozwój placówek wsparcia dziennego, asystentura rodzinna, poradnictwo specjalistyczne, diagnoza i terapia oraz szkolenia dla rodzin zastępczych.
Zakres działań projektu:
1) ROZWÓJ PLACÓWEK WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY PIASKI – w ramach zadania będzie kontynuowane prowadzenie świetlic środowiskowych w Wierzchowiskach Pierwszych oraz Bystrzejowicach Drugich, a ponadto zostaną utworzone nowe placówki wsparcia dziennego: świetlica integracyjna w Kozicach Górnych i 6 ognisk wychowawczych w miejscowościach: Majdan Kozic Górnych, Gardzienice Pierwsze, Siedliszczki, Kębłów oraz Klimusin i Majdan Kawęczyński. Pozwoli to na objęcie wsparciem 125 dzieci w wieku od 6 – 16 lat z terenu Gminy Piaski.
2) ROZWÓJ PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO NA TERENIE GMINY JABŁONNA – w ramach zadania zostanie utworzona integracyjna świetlica środowiskowa w Jabłonnie Majątek, w której opieką zostanie objętych 15 dzieci.
3) UTWORZENIE KONSULTACYJNO-DORADCZEGO PUNKTU WSPARCIA RODZINY W PIASKACH – w ramach działania Punktu, rodziny objęte projektem będą mogły skorzystać z bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego podczas spotkań z psychologiem, terapeutami, mediatorem rodzinnym oraz prawnikiem.
4) ROZWÓJ ASYSTENTURY RODZINNEJ – planowane jest zatrudnienie asystenta rodziny i pomoc rodzin wspierających.
5) KSZTAŁCENIE KANDYDATÓW NA RODZINY ZASTĘPCZE ORAZ DOSKONALENIE OSÓB SPRAWUJĄCYCH RODZINNĄ PIECZĘ ZASTĘPCZĄ – w ramach zadania zaplanowano przeprowadzenie we współpracy z PCPR w Świdniku cyklu warsztatów dla opiekunów zastępczych oraz szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
Efektem projektu będzie zwiększenie wsparcia rodzin zastępczych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, rozwój placówek wsparcia dziennego, zmniejszenie ubóstwa i wykluczenia społecznego dzieci i młodzieży w powiecie lubelskim i świdnickim.
Wartość projektu: 2 765 641,45 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 2 614 441,45 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie