W dniu 8 listopada 2024 r. Pani Prezes LGD „Dolina Giełczwi” Katarzyna Adamiak podpisała umowę o dofinansowanie projektu pn. „Seniorzy w Gminie Piaski” w ramach Działania 8.5 Usługi społeczne, Priorytetu VIII Zwiększanie spójności społecznej programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.
Celem głównym projektu jest wzrost dostępności usług społecznych i zdrowotnych wśród 81 mieszkańców Gminy Piaski w okresie od 01.02.2025 r. do 31.01.2027 r. Projekt zakłada realizację usług świadczonych w lokalnej społeczności – będą to działania profilaktyczne odnoszące się do różnych usług opiekuńczych wsparcia dla osób starszych (w wieku 65+) i ich rodzin, które mają zapobiec umieszczeniu w zakładzie opieki całodobowej. W stosunku do osób starszych projekt przewiduje działania nakierowane na zapobieganie chorobom i utracie sprawności oraz odzyskaniu niezależności.
Projekt zakłada ułatwiony dostęp do usług zdrowotnych jedynie w zakresie nieobjętym przepisami ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W projekcie zaplanowano następujące zadania:
1) Rozszerzenie oferty Dziennego Domu Pomocy o dodatkowe 10 miejsc.
2) Funkcjonowanie Dziennego Domu Pomocy dla osób starszych, niesamodzielnych i niepełnosprawnych
3) Rozszerzenie oferty Dziennego Domu Pomocy o zajęcia ruchowe prowadzone w ramach CENTRUM AKTYWNEGO SENIORA – środowiskowej instytucji aktywizującej osoby starsze, niesamodzielne i niepełnosprawne.
4) Rozszerzenie usług świadczonych przez Dzienny Dom Pomocy o opiekę wytchnieniową stanowiącą wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych.
5) Rozwój i upowszechnienie form wsparcia środowiskowego w miejscu zamieszkania usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania.
6) Prowadzenie Punktu Porad i Konsultacji
Efekty, rezultaty projektu: Zaplanowane w projekcie kompleksowe działania na rzecz poprawy dostępności i jakości usług społecznych oraz zdrowotnych znacząco przyczynią się do podniesienia komfortu życia mieszkańców Gminy Piaski. Realizacja zaplanowanych zadań umożliwi wsparcie osób starszych, niesamodzielnych i niepełnosprawnych oraz ich rodzin, zapobiegając wykluczeniu społecznemu i poprawiając ich codzienne funkcjonowanie. Dzięki rozszerzeniu oferty Dziennego Domu Pomocy, usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania oraz poradnictwa specjalistycznego projekt stworzy zintegrowany system wsparcia, który będzie odpowiedzią na realne potrzeby społeczności lokalnej. Tym samym przyczyni się do budowy bardziej dostępnego, przyjaznego i aktywnego środowiska dla mieszkańców gminy
Całkowity koszt projektu: 1 948 248,00 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 840 248,00 zł.