Audiohistorie

29 lipca 2019 Drukuj

Zachęcamy do posłuchania wspomnień i opowieści mieszkańców!

Zakończyliśmy z LGD Promenada S 12 realizację rzeczową projektu współpracy „Nasze korzenie i tradycja – dzisiaj”. Jednym z jego efektów jest powstanie multimedialnego zbioru nagrań z rozmów i wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami lubelskich gmin Mełgiew, Milejów, Piaski, Trawniki, Rybczewice, Sawin, Siedliszcze, Rejowiec i Rejowiec Fabryczny.

Wybrane fragmenty wraz z transkrypcjami i zdjęciami przekazanymi przez rozmówców dostępne są na stronie internetowej projektu: http://naszekorzenie.promenadas12.pl/.

Zgromadzone tam materiały dotyczą codziennego życia ludzi w określonym czasie i miejscu na tle minionych wydarzeń społecznych, politycznych czy gospodarczych.


Wspomnienia mieszkańców obszaru były inspiracją do powstania zbioru opowiadań „Małe historie„. Opowiadania napisali i opatrzyli ilustracjami: Marek Grzelka i Dorota Skupniewicz. Książka jest wydana w języku polskim z tłumaczeniem  przez Jarosława Fejdycha na język angielski (redakcja angielska – John Hills).

Bohaterami opowiadań są zwykli ludzie, funkcjonujący w swoich mikroświatach, osadzeni w określonym czasie, kulturze i zwyczajach, rzuceni w wir życia – rodzenia się, bycia i umierania. Tłem „Małych historii” są czasy wojny i okupacji, dwudziestolecia międzywojennego, ale też bardziej współczesna rzeczywistość, rutyna codziennego, zwykłego życia, w którym wydarzają się rzeczy niezwykłe.

Małe historie” zostały również wydane w formie audiobookaopowiadania czyta Stanisław Biczysko.

Posłuchajcie fragmentu: