Plan włączenia społeczności

1. Plan włączenia społeczności wraz z opisem procesu przygotowania LSR

LSR LGD „Dolina Giełczwi” na lata 2023-2027 zostanie przygotowana przy aktywnym udziale lokalnej społeczności. Partycypacja społeczna i odpowiednie zaangażowanie mieszkańców obszaru w proces tworzenia, wdrażania i monitorowania strategii pozwoli multiplikować efekty planowanych zmian i prowadzić do rozwoju obszaru w długim okresie.
W procesie przygotowania LSR wyróżniliśmy następujące kroki (zadania):
I) analizę potrzeb rozwojowych i potencjału obszaru,
II) zdefiniowanie celów i ustalenie ich hierarchii,
III) określenie odnośnych działań i planowanych przedsięwzięć będących sposobami realizacji LSR oraz określenie wskaźników, które zobrazują stopień realizacji przedsięwzięć, a także grup docelowych, których te przedsięwzięcia dotyczą.
Dopuszczamy możliwość procesów równoległych i przeplatających się ze sobą, w zależności od potrzeb i przebiegu całego procesu.

Etapem rozpoczynającym proces planowania strategicznego będzie rozpoznanie stanu obecnego. Diagnoza sytuacji społeczno-gospodarczej obszaru objętego strategią będzie punktem wyjścia do formułowania kolejnych założeń i zamierzeń w dalszym planowaniu rozwoju. Sytuacja zastana jest skutkiem różnych działań i czynników działających na danym obszarze w przeszłości, ale jest jednocześnie bazą, której uwarunkowania będą rzutować na stan spodziewany w przyszłości. Zatem gruntowna diagnoza będzie bazą do dalszych działań. Oprócz zebrania danych statystycznych, które ze względu na utrwaloną metodologię ich zbierania pozostają źródłem obiektywnym, planujemy zebrać opinie społeczności lokalnej.
W tym celu zostaną zorganizowane spotkania z mieszkańcami poszczególnych gmin należących do LGD „Dolina Giełczwi”, na których zebrane zostaną opinie o stanie obecnym, rozpoznane potrzeby i potencjały obszaru. Planujemy organizację 5 spotkań (po 1 spotkaniu z mieszkańcami w każdej z gmin należących do LGD), na których zgromadzeni interesariusze będą aktywnie współpracować na rzecz dobra społeczności.
Spotkania będą odbywać się w siedzibach instytucji publicznych, które zwyczajowo w danej gminie są miejscem spotkań (sale sesyjne w urzędach, domy kultury, biblioteki, itp.). Wybór miejsca spotkań podyktowany jest zapewnieniem neutralności zgromadzonym uczestnikom. Spotkania będą odbywać się w godzinach popołudniowych umożliwiając przybycie na spotkanie osobom czynnym zawodowo.
Na spotkaniach identyfikujących stan obecny zostanie przeprowadzona analiza SWOT – klasyczne narzędzie stosowane w zarządzaniu strategicznym, przeprowadzona przy wsparciu eksperta zewnętrznego.
Dyskusja będzie ukierunkowana na zagadnienia dotyczące głównych cech podejścia LEADER, w szczególności: innowacyjność, cyfryzację, środowisko i klimat, zmiany demograficzne, starzenie się społeczeństwa i wyludnienia, partnerstwo w realizacji LSR.
Uzupełnieniem informacji zebranych podczas spotkań gminnych będzie ankietowe badanie opinii publicznej przeprowadzone w formie on-line (https://ankieta.deltapartner.org.pl/lgd_dolina_gielczwi_-_mieszkancy).
Na etapie zbierania opinii, definiowania potrzeb i problemów, z poprawnie przeprowadzonej analizy SWOT powinny klarować się z jednej strony atuty obszaru, które warto podkreślać, utrzymywać ich wysoką rangę i pielęgnować jako filary rozwoju, z drugiej strony bolączki, których skutki należałoby w przyszłości ograniczyć lub jeśli to możliwe wyeliminować. Uczestnictwo społeczności na tym etapie formułowania strategii jest nie do przecenienia ze względu na doskonałą znajomość lokalnej specyfiki.
W ramach partycypacyjnego tworzenia strategii chcemy stworzyć przestrzeń do rozmowy i wyrażania opinii. Dlatego, w trakcie całego procesu przygotowania LSR, w biurze LGD będą prowadzone cykliczne (przynajmniej dwa razy w miesiącu, stały dzień i godzina) dyżury konsultacyjne otwarte dla wszystkich mieszkańców chcących przekazać swoje uwagi i opinie. Dyżury zamierzamy organizować w swobodnej formule „rozmowa przy kawie”.

W zależności od etapu na jakim będzie proces konsultacyjny, uczestników spotkań będziemy informować o postępach prac nad dokumentem strategii. Wnioski będą wyciągane na bieżąco, propozycje i uwagi będą rozpatrywane z należytą starannością, co zapewni uwzględnianie głosu mieszkańców na każdym etapie konsultacji społecznych.

W kolejnych krokach przygotowania LSR udział w pracach nad strategią podejmie Zespół ds. LSR składający się z pracowników biura LGD przy wsparciu eksperckim i lokalnych liderów. Zespół ds. LSR będzie w sposób równościowy reprezentował interesy wszystkich grup zaproszonych do współpracy.
W ramach co najmniej dwóch spotkań roboczych Zespołu zostaną zdefiniowane cele strategii i ich hierarchia, zostaną określone działania i planowane przedsięwzięcia oraz wskaźniki, które zobrazują stopień realizacji przedsięwzięć. Ocena planowanych przedsięwzięć zostanie poddana analizie kryteriów takich jak: trafność, efektywność, skuteczność, oddziaływanie, trwałość, realność założeń, mierzalność efektów, itp.
Wyniki prac Zespołu zostaną upublicznione na stronie internetowej w formie raportu, w którym zaprezentujemy analizę przyjętych bądź odrzuconych wniosków z konsultacji. Raport zostanie poddany konsultacjom w formie możliwości składania wniosków i uwag.
Zakładamy, że na ostateczny kształt strategii i przyszły kierunek rozwoju „Doliny Giełczwi” będzie miał obecny wpływ potencjał obszaru i bieżące potrzeby rozwojowe sformułowane przez społeczność lokalną.

W całym procesie przygotowania LSR zostaną wykorzystane zróżnicowane środki komunikacji ze społecznością lokalną: tradycyjne (ogłoszenia w formie plakatów, spotkania) i elektroniczne (strona internetowa, facebook, ankiety on-line, mailing).
Mieszkańcy zostaną zaproszeni do czynnego działania w pracach nad strategią w sposób uznany jako zwyczajowy na obszarze LGD. Ogłoszenia o planowanych spotkaniach będą rozwieszone w łatwo dostępnych budynkach użyteczności publicznej. Informacja o przystąpieniu do przygotowania strategii i o spotkaniach z interesariuszami zostanie podana na stronie internetowej LGD. Strona internetowa i fanpage LGD będą głównymi narzędziami do kontaktu z mieszkańcami obszaru w procesie przygotowania LSR.
Realizując plan włączenia społeczności w proces przygotowania LSR, LGD będzie wypełniać obowiązek dotyczący informowania i rozpowszechniania informacji o pomocy otrzymanej z EFRROW, zgodnie z warunkami określonymi w Księdze wizualizacji znaku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Lokalna Strategia Rozwoju LGD „Dolina Giełczwi” będzie współfinansowana w szczególności ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

2. Adres strony internetowej, na potrzeby przygotowania LSR

www.dolinagielczwi.org

3. Informacja o miejscach i terminach przeprowadzenia spotkań

  1. Gmina Mełgiew: 18 lipca (poniedziałek) godz. 16.00. Miejsce: Sala Gloria, ul. Handlowa 3, 21-007 Mełgiew.
  2. Gmina Milejów: 19 lipca (wtorek) godz. 16.00. Miejsce: sala konferencyjna Urząd Gminy Milejów, ul. Partyzancka 13a, 21-020 Milejów.
  3. Gmina Piaski: 20 lipca (środa) godz. 16.00. Miejsce: Miejskie Centrum Kultury w Piaskach, ul. Lubelska 100, 21-050 Piaski.
  4. Gmina Trawniki: 21 lipca (czwartek) godz. 16.00. Miejsce: Gminny Ośrodek Kultury, Trawniki 604, 21-044 Trawniki.
  5. Gmina Rybczewice: 25 lipca (poniedziałek) godz. 16.00. Miejsce: Urząd Gminy Rybczewice, Rybczewice Drugie 119, 21-065 Rybczewice Drugie.
Categories: Przygotowanie LSR
X