Wyjazd studyjny na Podkarpacie

W dniach 29 września – 1 października 2021 r. odbył się wyjazd studyjny „Podkarpackie smaki” zorganizowany przez 3 lokalne grupy działania: LGD Dolina Giełczwi, LGD Promenada S12 i LGD Ziemia Zamojska. Wzięli w nim udział członkowie LGD. Celem wyjazdu była prezentacja obiektów na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki oraz firm z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego MSP tworzących Klaster Podkarpackie Smaki.

Odwiedziliśmy wyjątkowe miejsca, poznaliśmy ludzi pełnych pasji i mieliśmy możliwość zobaczyć, posłuchać co i w jaki sposób wytwarzają, jak również degustować lokalne produkty. Naszym przewodnikiem po Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki był pan Krzysztof Zieliński – przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

A oto lista odwiedzonych miejsc:

  1. Kresowa Osada w Baszni Dolnej (gm. Lubaczów) – Obiekt na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki. To miejsce dla miłośników historii, rękodzieła, tradycyjnego jadła i aktywnej turystyki w otoczeniu przyrody.
  2. LEDA-SER Leszek i Danuta Jakimowicz Wólka Krowica k. Lubaczowa – Członek Klastra Podkarpackie Smaki. Leda-Ser produkuje sery z mleka od krów z własnego gospodarstwa rolnego oraz od sprawdzonego dostawcy. Wyroby firmy cieszą się popularnością wśród klientów, a także są nagradzane w licznych konkursach i na targach. Ich produkt „SER WÓLCZAN” został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Oferta firmy obejmuje sery wędzone, białe z czarnuszką, czosnkiem i papryką oraz ziołowe, makaron serowy, masło domowe, a także sery ziołowe panierowane w papryce, czosnku niedźwiedzim oraz pieprzu cytrynowym.
  3. Gospodarstwo Rybackie w Starzawie – Członek Klastra Podkarpackie Smaki. Posiada długoletnią tradycję sięgającą 1929 r. Położone jest na terenie gminy Stubno, tuż przy granicy z Ukrainą, w odległości 25 km od Przemyśla. Gospodarstwo obejmuje zespół stawów o powierzchni 800 ha, do których wodę doprowadza rzeka Wisznia. W gospodarstwie prowadzona jest hodowla karpia królewskiego oraz własna linia karpia, tzw. „linia starzawska”, a ponadto: amura, tołpygę, suma europejskiego, szczupaka, lina, jazia oraz karasie złociste i srebrzyste.
  4. Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach k. Przemyśla – Członek Klastra Podkarpackie Smaki. Arboretum od lat przoduje w odkrywaniu tradycji upraw, a także w pielęgnacji sadów dereniowych, które rosną na jego terenie.
  5. Gospodarstwo Rolne Ryś Podkarpacki – Członek Klastra Podkarpackie Smaki. Gospodarstwo jest położone w Polskich Karpatach Wschodnich (Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego i Natura 2000). Jego domeną są ekologiczne owoce derenia i produkowany rzemieślniczo dżem dereniowy.
  6. Karczma Zajazdu Pastewnik w Przeworsku – Obiekt na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki. Pastewnik to jedyny w Polsce żywy skansen, gromadzący szereg zabytków architektury drewnianej z terenu Ziemi Przeworskiej. Znajduje się w Przeworsku, na lewym brzegu Mleczki, w pobliżu zespołu pałacowo-parkowego Lubomirskich. W karczmie wzięliśmy udział w seminarium na temat uprawy winogron, produkcji wina, marketingu i sprzedaży. W te zagadnienia wprowadził nas ekspert, właściciel firmy Przeworskie Winnice pan Dariusz Rosół, który jest również przedstawicielem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.
  7. P.H.U. „AWB” Alina Becla w Handzlówce – Członek Klastra Podkarpackie Smaki. Rodzinna firma Aliny i Wacława Beclów prowadzi zakład przetwórczy produkujący ekologiczne susze owocowe, warzywne i ziołowe. Od początku suszą metodą tradycyjną (gorącym powietrzem), zachowując maksimum walorów produktu.
  8. Hurtownia Podkarpackie Smaki – Członek Klastra Podkarpackie Smaki. W hurtowni można kupić wyłącznie wyroby tradycyjne, regionalne i ekologiczne od producentów z małych i średnich firm rodzinnych z Podkarpackiego (blisko 400 indeksów). W znacznej części jest dla nich hurtownią patronacką, tj. z pełną ofertą ich produktów.

Uczestnicy wyjazdu zgodnie przyznali, że odwiedzane miejsca i ich gospodarze zrobili na nich ogromne wrażenie. Odkryliśmy jak ważne są lokalne produkty – stanowią one nie tylko dorobek kulturalny regionu; wręcz stają się jego wizytówką. To one wyróżniają teren, a wykorzystanie potencjału może stanowić klucz do marketingowego sukcesu nie tylko gospodarstwa, ale i regionu.

Categories: wydarzenia
X