Na obszarze LGD głównymi instytucjami odpowiedzialnymi za działalność kulturalno-oświatową są OŚRODKI KULTURY, które znajdują się na terenie 4 gmin:
- Centrum Kultury Gminy Mełgiew kulturamelgiew.pl
- Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie gok-milejow.pl
- Miejskie Centrum Kultury w Piaskach mckpiaski.pl
- Gminny Ośrodek Kultury w Trawnikach goktrawniki.pl
Do ich zadań należy: organizowanie imprez kulturalnych, prowadzenie działalności informacyjnej i oświatowo-wychowawczej, upowszechnienie i promocja kultury lokalnej, rozbudowanie i zaspokajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców.
Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
Eksperymentalny teatr antropologiczny w msc. Gardzienice, gm. Piaski (założony w 1977 r.) jest teatrem o międzynarodowej sławie, którego spektakle były wielokrotnie prezentowane na najważniejszych światowych scenach. Ośrodek prowadzi działalność dydaktyczną, zarówno w kraju, jak i za granicą (organizowanie zajęć i warsztatów gry aktorskiej dla młodzieży) i realizuje liczne projekty: badawczo-artystyczne, muzyczne, kulturotwórcze.
KAPELE LUDOWE I ZESPOŁY ŚPIEWACZE
- Gmina Milejów: Milejowska Kapela Ludowa, Zespół Śpiewaczy Jaszczowianki, Zespół Zapłocianie, Milejowska Orkiestra Dęta
- Gmina Mełgiew: Zespół Podzamcze, Orkiestra Dęta Mełgiew
- Gmina Piaski: Orkiestra Dęta Piaski
- Gmina Rybczewice: Kapela z Pilaszkowic Drugich przy KGW, Kapela ze Stryjna Pierwszego przy KGW
- Gmina Trawniki: Kapela ludowa z zespołem śpiewaczym z GOK Trawniki
IMPREZY LOKALNE
- Gmina Piaski: Dni Piask (sierpień), Festiwal Flaków (czerwiec)
- Gmina Trawniki: Zaciera Trawnicka (lipiec)
- Gmina Mełgiew: Dni Mełgwi (maj)
- Gmina Milejów: Dni Milejowa (czerwiec), „Spotkania z żywą historią” (wrzesień) – Gród Słowiański Choina – Horodyszcze w Wólce Bieleckiej.
KULTYWOWANIE LOKALNEJ HISTORII
Izba Pamiątek Regionalnych w Mełgwi – www.muzeummelgiew.pl
Portal internetowy www.muzeummelgiew.pl powstał w ramach projektu „Tam, gdzie stare łączy się z nowym” zrealizowanego jest przez Stowarzyszenie LGD „Dolina Giełczwi” w ramach programu „Patriotyzm jutra” finansowanego przez Muzeum Historii Polski. Portal udostępnia dotychczas zgromadzone zasoby historii lokalnej z gminy Mełgiew. Izba Pamiątek Regionalnych istnieje od blisko 15 lat na terenie gminy Mełgiew. Twórcami ekspozycji byli mieszkańcy gminy i okolic, którzy odpowiedzieli na apel ówczesnego wójta Wacława Motyla (mówiono wręcz o „pospolitym ruszeniu” mełgwian). W Izbie Pamiątek zgromadzono ponad 250 eksponatów – od przedmiotów związanych z życiem codziennym dawnych mieszkańców wsi i przedmiotów obrzędowych do zabytkowych przedmiotów związanych z historią obszaru.
W muzeum znajdują się:
- zbiory etnograficzne – obejmują przedmioty związane z codziennym życiem mieszańców gminy Mełgiew: przygotowywaniem pokarmów (wyciskacz do sera, maselnica, stępa), zdobywaniem żywności i surowców (cep, młockarnia, kierat), przechowywaniem żywności i surowców (ćwierć, bańka), obróbką surowców (kołowrotek, cierlica, czesadło do lnu), zabiegami o bezpieczeństwo i wygodę (żelazka, kijanki, kufry), transportem i komunikacją (łyżwy, nosidło do wody, podkowy);
- regionalia – eksponaty związane bezpośrednio z terenem Mełgwi (sprzęty i urządzenia z wyposażenia starego kościoła i urzędu gminy, dawne narzędzia geodezyjne, strój dworski;
- archiwalia – dawne dokumenty szkolne, mapa, mszały, fotografie;
- militaria – hełmy, manierki, menażki, łuski od pocisków;
- numizmaty – stare monety.
Gród Słowiański Choina – Horodyszcze (gm. Milejów) – www.horodyszcze.lbn.pl
Muzeum Pożarnictwa w Krzesimowie (gm. Mełgiew)
ARTYŚCI I TWÓRCY LUDOWI
Świadectwem kultywowania dawnej kultury i tradycji obszaru LGD są twórcy ludowi. Znajdziemy tu artystów zajmujących się rzeźbiarstwem, garncarstwem, koronkarstwem, hafciarstwem:
Garncarstwo – www.garncarstwo.pl
Piotr Skiba, Jadwisin 6, 21-050 Piaski
tel. 81 58 10 137, 602 217 525
e-mail: piotr@garncarstwo.pl
Rzeźba
Stanisław Lipa, Stryjno Pierwsze 112, gm. Rybczewice
tel. 081 585 41 77, tel. kom. 510 624 565
e-mail: biuro@rzezbalipa.pl